Spis treści
Budowa ostrza klasycznego (bevel) w nożyczkach charakteryzuje się przede wszystkim płaskim ostrzem wewnętrznym. Sama krawędź ostrza stanowi linię prostą. Ostrze tnące stanowi powierzchnię zeszlifowaną względem ostrza wewnętrznego pod kątem 35 stopni. Przyjmuje się dopuszczalne kąty dla tego ostrza w zakresie 20- 35 stopni. Spotyka się jednak odstępstwa od tych norm. W małych nożyczkach, nożyczkach do skórek, nożyczkach bezpiecznych a także chirurgicznych spotyka się kąty bliskie 0 stopni (90 stopni względem ostrza wewnętrznego)
Ostrze convex w nożyczkach fryzjerskich. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 2
Ostrze semi-convex w nożyczkach profesjonalnych. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 3
Mikroszlif. Zastosowanie w nożyczkach. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 4
Degażówki. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 5
Budowa nożyczek. Jak zbudowane są nożyczki fryzjerskie, groomerskie, barberskie?
W nożyczkach klasycznych można spotkać także modyfikację ostrza w postaci mikroszlifu. Jest to modyfikacja nożyczek typowa dla nożyczek do ścinania włosów. Te mikronacięcia w ostrzu zapobiegają się ślizganiu włosów podczas ich przycinania.
Ostrzenie nożyczek o klasycznym ostrzu polega na zeszlifowaniu ostrza tnącego pod odpowiednim kątem. Przyjmuje się aby ten kąt nie był mniejszy niż 20-35 stopni. Ważne aby zachować na całej długości ostrza tnącego taki sam kąt. Po zakończeniu procesu ostrzenia jest ważne jest pozbycie się gratu (potocznie fazy), czyli resztek szlifowanego materiału. Można to zrobić poprzez polerowanie. Istotnym elementem takiego ostrzenia jest także ponowny montaż nożyczek i ich odpowiednia regulacja ich pracy.
To najczęściej spotykane ostrze w nożyczkach. Tego typu ostrze możemy je spotkać w każdego rodzaju nożyczkach profesjonalnych:
Tego typu ostrze stosuje się także w nożyczkach do innych zastosowań: