Spis treści
Mikroszlif to drobne ząbki występujące na jednym z ostrzy nożyczek. Głównym zadaniem mikroszlifu jest przytrzymywanie włosów, tak aby nie ześlizgiwały się, umożliwiając jednocześnie przecięcie ich przez przeciwległe ostrze nożyczek. Jego wykonywanie następuje fabrycznie. Nałożenie na ostrze nowego mikroszlifu wymaga zeszlifowania istniejącego. Ostrze ostrzy się w taki sam sposób jak ostrze klasyczne – bevel. Kolejnym krokiem jest specjalne szlifowanie rowków – przy pomocy tarczy diamentowej z nałożonym ślimakowo rowkowaniem (72 rowki na cal).
Ostrze klasyczne w nożyczkach – bevel. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 1
Ostrze convex w nożyczkach fryzjerskich. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 2
Ostrze semi-convex w nożyczkach profesjonalnych. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 3
Degażówki. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 5
Budowa nożyczek. Jak zbudowane są nożyczki fryzjerskie, groomerskie, barberskie?
Mikroszlif można spotkać w wielu rodzajach nożyczek. Przede wszystkim ze względu na to iż mikroszlif znajduje się na ostrzu tnącym można go spotkać na nożyczkach z ostrzem bevel (ostrze klasyczne) i semi-convex. Jego zadaniem jest przytrzymywanie włosa podczas cięcia. Spotykamy go w nożyczkach:
W przypadku mikroszlifu warto także wspomnieć pewien mit, który powstał wokół nożyczek które go posiadają. Część producentów szczególnie nożyczek o wątpliwej jakości wprowadziło pojęcie nożyczek “z mikroszlifem samoostrzących się”. Wymaga podkreślania iż jest to stwierdzenie całkowicie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd.
Stanowczo -NIE. Podczas pracy w miarę używania nożyczek krawędzie ich ostrzy ulegają degradacji. Ma na to wpływ nie tylko cięty materiał ale także sposób konserwacji i przechowywania nożyczek. Widać to bardzo dobrze pod szkłem powiększającym. Jeśli chcesz mieć ostre nożyczki – ich regularne ostrzenie jest niezbędne! Precyzyjne ostrzenie nożyczek sprawia że nożyczki pracują perfekcyjnie, gwarantując tym samym doskonałe efekty strzyżenia.