Spis treści
Zacinanie się nożyczek to jeden z najczęściej spotykanych problemów podczas pracy z tym narzędziem. Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska. Dzięki wiedzy w jaki sposób takie zacięcie powstaje można skutecznie zminimalizować wystąpienie tego uszkodzenia.
Jest to sytuacja, w której podczas normalnej pracy ostrza nożyczek nie są w stanie zamknąć się całkowicie (co pewien czas lub permanentnie). Przyczyną zacinania się nożyczek jest uszkodzenie (najczęściej tak małe, że ledwo widoczne gołym okiem) krawędzi ostrza. Zacięcie występuje wskutek fizycznej kolizji ostrzy (łopat) nożyczek w miejscu uszkodzenia – po prostu ostrza w tym miejscu nie są w stanie się minąć. Zacinać mogą się każde nożyczki, niezależnie od rodzaju: proste, zagiętei oraz typu ostrza klasyczne jaki i convex lub semi-convex. Ze względu na swoją budowę szczególnie narażone na zacięcie są degażówki.
Ostrze klasyczne w nożyczkach – bevel. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 1
Ostrze convex w nożyczkach fryzjerskich. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 2
Ostrze semi-convex w nożyczkach profesjonalnych. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 3
Mikroszlif. Zastosowanie w nożyczkach. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 4
Degażówki. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 5
Przyczyn zacinania się nożyczek może być wiele. Najczęściej spotykane to:
upadek nożyczek powodujący uderzenie w ostrza (przedmiot zewnętrzny lub o siebie nawzajem)
nieprawidłowe użytkowanie (np. zbyt mocne ściśnięcie śruby, zbyt mocny chwyt na nożyczkach)
zużycie nożyczek, powstawanie mikrouszkodzeń które z czasem się powiększają, doprowadzając do zacięcia
nieprawidłowo, wadliwie przeprowadzony proces ostrzenia
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka związanego z zacięciem się nożyczek jest odpowiednia profilaktyka. Umiejętne rozpoczęcie pracy z nożyczkami sprawi, że sprzęt będzie znacznie mniej narażony wystąpienie tego uszkodzenia.
Uwaga: Czynność należy powtórzyć kilka lub kilkanaście razy.
Poniżej film ilustrujący opisane powyżej postępowanie z nożyczkami.
Jeśli już dojdzie do zacięcia nożyczek w pierwszej kolejności możemy spróbować je odblokować. Należy przy tym pamiętać iż nie można próbować zamykać blokujących się nożyczek na “siłę”, ponieważ tylko pogłębi to problem. Aby podjąć próbę odblokowania nożyczek, które uległy zacięciu należy postąpić dokładnie tak samo jak zostało to opisane w powyższym ustępie: “Prawidłowe rozpoczęcie pracy z nożyczkami (dobra praktyka)”. Dzięki takiemu działaniu istnieje szansa, że zadra na ostrzu, która uniemożliwia ich zamknięciu zostanie wypchnięta na zewnątrz ostrza. Jeśli uda się tego dokonać – będzie możliwa kontynuacja pracy takimi nożyczkami. Należy jednak pamiętać, że nie jest to sposób na naprawę uszkodzenia ostrza, a jedynie doraźne działanie mające na celu umożliwienie dokończenia pracy nożyczkami. Nożyczki które się zacięły należy niezwłocznie oddać do ostrzenia, ponieważ jest to jedyny sposób na ich prawidłową naprawę.
Jedynym sposobem na naprawienie zacinających się nożyczek jest ich ostrzenie. Uszkodzenie ostrza będące przyczyną ich nieprawidłowej pracy można zlikwidować tylko poprzez zeszlifowanie go. Podczas procesu ostrze doprowadzane jest do stanu wyjściowego (fabrycznego). Gdy ostrza już nie mają ze sobą kolizji możemy się cieszyć z ich niezawodnej pracy.