Spis treści
Ostrze degażowe w nożyczkach charakteryzuje się przerywanym ostrzem. Powoduje to iż krawędź takiego ostrza wygląda jak pojedyncze ząbki ułożone w równych odstępach (potocznie są nazywane siekaczami). Tego typu ostrza są używane w celu:
Ostrze klasyczne w nożyczkach – bevel. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 1
Ostrze convex w nożyczkach fryzjerskich. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 2
Ostrze semi-convex w nożyczkach profesjonalnych. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 3
Mikroszlif. Zastosowanie w nożyczkach. Rodzaje ostrzy w nożyczkach cz. 4
Budowa nożyczek. Jak zbudowane są nożyczki fryzjerskie, groomerskie, barberskie?
Nożyczki degażowe można spotkać w postaci każdego z rodzaju ostrzy. Możemy zatem spotkać nożyczki w postaci ostrza klasycznego bevel (ostrze klasyczne) , semi-convex a także w postaci nożyczek z ostrzem convex.
Nożyczki z degażowym typem ostrza to nożyczki specjalistyczne. Ich jedyne praktyczne zastosowanie to przerzedzenie włosów. Możemy je zatem spotkać tylko w tych branżach w których pracują fryzjerzy, barberzy oraz groomerzy.
Ostrze degażowe możemy zatem spotkać w:
Szczególnym rodzajem nożyczek degażowych są nożyczki z rzadko rozstawionymi ząbkami o różnej szerokości koronie, zwane inaczej nożyczkami typu Chunkers. W zależności od długości mają one zazwyczaj 18, 21, 24 lub 26 ząbków. Doskonale nadają się do szybkiego i agresywnego cieniowania sierści (w tym również obfitej, puszystej, np. na łapach). W niektórych przypadkach po ich użyciu koneiczne będzie wykończenie fryzury degazówkami gęstymi, aby zlikwidować widoczną linię cięcia.
Ostrzenie degażówek to jedne z najtrudniejszych zadań w zakresu ostrzenia nożyczek.
Właściwy rezultat osiąga się tylko znając dokładnie ich budowę i zasadę działania. W przypadku ostrza degażowego ważne jest aby podczas szlifowania usunąć wszelkie uszkodzenia (zadry). Stosować można zarówno tarczę diamentową jak i mokry kamień. Ze względu na swoją specyfikę szczególnie ważna jest wewnętrzna strona ostrza. W ostrzach degażowych mamy bardzo dużą rozpiętość kątów ostrzenia, występuje zakres od 20-45 stopni. Bywają ostrza o wypukłym kształcie. Ważne jest też “pierwsze” uruchomienie takich nożyczek po ostrzeniu. Rozruch nożyczek polega na kilkukrotnym rozłożeniu ich i złożeniu w specyficzny sposób. Zamykając rozkładamy ostrza tak aby się nie stykały. Zamykamy delikatnie ściskając. Przy tej czynności ogromnie ważna jest cierpliwość i doświadczenie.